cukorbetegség kezelése

Cukorbetegség

Cukorbetegség

Cukorbetegség bőrtünetei

2017. december 13. - gyogyszernelkul

cukorbetegseg_bortunetei.png

A kezeletlen cukorbetegség hatással van az egész szervezetre. Tüneteket produkál szinte minden szervben, így a bőr felületén is. Ezek a bőrirritációk vagy hámbetegségek az enyhétől az egészen súlyos formáig megjelenhetnek.

A diabéteszben szenvedőknek fokozottan kell ügyelniük a lényegtelennek tűnő bőrelváltozásokra is. A cukorbetegség szénhidrátanyagcsere-zavara olyan bőrtüneteket produkálhat, amelyek nem kimondottan a diabéteszre jellemzőek, hanem összetéveszthetőek más bőrproblémákkal is. A bakteriális és gombás fertőzések is könnyebben támadják meg a hámréteget ennél a betegségnél. A bőrön jelentkező változások tehát a cukorbetegség első tünetei is lehetnek, így azokkal javasolt azonnal szakorvoshoz fordulni, a további súlyos szövődmények elkerülése végett is.

A következő képek mindegyike előre jelezheti, illetve jellemezheti a cukorbetegséget. Van, amelyik bőrelváltozás kimondottan a diabéteszre jellemző, de van, amelyik nem specifikus, és összetéveszthető mással.

Scleroderma diabeticorum: bár ritka, a 2. típusú cukorbetegek körében jelentkezik ez a szövődmény, amely a nyak és a hát felső részén lévő bőr megvastagodásához vezet. A betegség csak a megfelelően kontrolált vércukorszint fenntartásával kezelhető, emellett hidratáló krém használata javasolt a megvastagodott bőr puhítása érdekében.

Vitiligó: ez a bőr elszíneződését okozó probléma sokkal jellemzőbb az 1. mint a 2. típusú cukorbetegségre. Vitiligó esetén a pigmentet termelő sejtek elhalnak, a bőr foltokban veszíti el eredeti színét és ezeken a területeken teljesen pigmentmentes, hófehér bőr marad. Leggyakrabban a mellkason és a has tájékán jelentkezik, de előfordulhat az száj, az orrcimpa vagy a szemek körül.

Acanthosis nigricans: Szürkés-barna színű, szemölcs-szerű kitüremkedések jelennek meg elsősorban a hajlatokban, a nyakon és a tarkón amelyek viszketnek és a bőr felülete megvastagszik. Ez a bőrelváltozás a nagyon túlsúlyos embereket veszélyezteti. Jelenleg nincs ismert gyógymódja, azonban a fogyással enyhíthető. Az Acanthosis nigricans cukorbetegségre utal, valószínű, hogy ezek a tünetekaz inzulin rezisztencia a bőrön megnyilvánuló jelei. Van azonban még néhány olyan betegség, amely szintén kiválthatja, ilyen például az akromegália (az agyalapi mirigy növekedési hormonjának túltermelődése miatt kialakuló betegség) és a Cushing-szindróma (mellékvesekéreg túlműködés).

Ateroszklerózissal kapcsolatos bőrproblémák: az ateroszklerózis súlyos betegség, amelynek során az artériák megkeményednek, átmérőjüket az érfal belsejében keletkező plakkok szűkítik. A leggyakrabban a szívben és körülötte található ereket érinti, de az egész test, így a bőr érellátására is hatással van. A beszűkült erek miatt bőr nem jut elegendő oxigénhez, és elváltozások alakulnak ki (pl. szőrhullás, bőrvékonyodás, főleg a lábszáron fénylő bőr alakul ki, a lábujjakon a bőr megvastagszik és elszíneződik, hideg lesz). Mivel a vérkeringés szállítja a fehérvérsejteket, amelyek megfelelő száma elengedhetetlen a fertőzésekkel szemben küzdelemhez, az ateroszklerózisos betegek sérülései – főleg a lábon – sokkal lassabban gyógyulnak be.

Necrobiosis lipoidica diabeticorum (NLD): a kutatások azt mutatják, hogy ezt a betegséget a bőr alatti kollagén és zsír mennyiségének változása okozza. A bőr elvékonyodik és pirosas színű lesz. A legtöbb sérülés az alsó lábszáron található, amelyek trauma hatására kifekélyesedhetnek. Ilyen esetben forduljon orvoshoz!

Diabéteszes dermopátia: A bőr vérellátásának változásával alakul ki, amelynek során kör vagy ovális alakú fénylő pöttyök jelennek meg az elvékonyodott bőr felszínén elsősorban az alsó lábszár elülső részén. Ezek a foltok nem fájnak, azonban néha viszketnek és égető érzést okozhatnak. Általában nem szükséges orvosi kezelés.

Digitalis sclerosis: Ennél az állapotnál a lábujjakon, ujjakon és kezeken lévő bőr megvastagszik, és feszes lesz. Gyakran az ujjak ízületei meg is merevednek. Kezelése a vércukorszint normál értéken tartásából áll, illetve hidratáló krémmel segíthetünk a bőrt puhábbá tenni.

Erruptive xanthomatosis: Ez a bőrelváltozás a nem megfelelőlen karban tartott vércukorszint és a túlságosan magas triglicerid-szint hatására alakul ki. A súlyos inzulin rezisztencia miatt a szervezet nem képes a vérben lévő zsírt feldolgozni, a túlságosan nagy mennyiségű vérzsír akár hasnyálmirigy gyulladáshoz is vezethet. Erruptive xanthomatosis esetén a bőr felszínén kemény, viaszos, sárgás színű borsószerű hólyagok jelennek meg. A hólyagok – amelyeket piros udvar vesz körül és gyakran viszketnek – általában az arcon és a fenéken találhatók, de előfordulhatnak a kar és a láb hátsó részén is. A vérzsírok megfelelő szinten tartásával kezelhető, normális értékek mellett a bőrtünetek néhány hét alatt általában elmúlnak. Lipidcsökkentő gyógyszerek szedése is szükséges lehet.

Pattanások és hólyagok: ételek, rovarcsípések és gyógyszerek kiválthatnak allergiás reakciókat, amelyek hatására a bőrön kiütések és hólyagok jelenhetnek meg. A cukorbetegek esetében nagyon fontos, hogy az ilyen jellegű bőrelváltozásokat ellenőrizzék, főleg az inzulin beadásának helye környékén.

Bullosis diabeticorum: Ritkán előforduló bőrprobléma a cukorbetegeknél, amelynek során kezeken, karokon és lábakon hólyagok jelennek meg, hasonlóak, mint amikor megégetjük magunkat. Ezek a hólyagok általában nem fájnak és maguktól gyógyulnak. Gyakrabban fordul elő olyan súlyos cukorbetegeknél, akiknél a diabéteszes neuropátia már kialakult. Kezelése a vércukorszint kontrollálásából áll.

Granuloma annulare: gyűrű alakban elrendeződő kis, tömött göbök, amelyek közepén ép, vagy kissé besüppedt a bőr. Leggyakrabban az ujjakon, füleken, mellkason vagy a has tájékán találhatók. Általában nem szükséges kezelni.

Bakteriális fertőzések: A bőrt számos bakteriális fertőzés érheti. A nem megfelelően kezelt cukorbetegek esetében a Staphylococcus baktérium okozta fertőzések gyakrabban jelennek meg és lefolyásuk is súlyosabb. Ez a baktérium keléseket okoz, amelyek tulajdonképpen begyulladt szőrtüszők, és ott keletkeznek, ahol a szőrtüszőket valamilyen irritáció éri. Ilyen jellegű fertőzés még az árpa, amely a szemhéj mirigyeinek gyulladt állapota, valamint a baktériumok okozta körömfertőzések. A legtöbb bakteriális fertőzés antibiotikumos kezelést igényel.

Gombás fertőzések: A Candida albicans nevű sarjadzógomba a felelős sok, a cukorbetegeknél kialakuló gombás bőrfertőzésért. A nőket különösen a gombás hüvelyfertőzések veszélyeztetik. A másik, az angular chelitis nevű fertőzésnek gyakran kitett terület a szájzug, amely olyan érzés, mintha kis vágás lenne a száj sarkában. Gombásodás előfordulhat még a kéz és a láb ujjai között valamint a körmökön. Ez a gomba viszkető, halvány piros pattanásokat okoz, amelyeket apró hólyagok és pikkelyek vesznek körül. Ezek a fertőzések általában a bőr meleg és nedves hajlataiban alakulnak ki. A három gyakori gombás fertőzés: a tinea cruris (Az lágyékhajlat és nemi szervek környékének gombás fertőzése. Többnyire középkorú férfiakat érint.), a tinea pedis (a láb gombás fertőzése), és az ótvar (a testen bárhol megjelenő fertőzés, amely általában apró sebek formájában jelentkezik, melyek felszínén vastag, sárgás, felrakódás tapasztalható.) A gombás fertőzések kezelésénél általában szükséges gombaellenes gyógyszerkészítményt használni.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://cukorbaj.blog.hu/api/trackback/id/tr8913498473
süti beállítások módosítása